menu

صفحه اصلی
     خانه بلاگ
راهنمای طراحی و چاپ ساک دستی کاغذی 133  

نویسنده: حسین دانایی - نرگس خبازخوب

از ساک دستی تبلیغاتی میتوان به عنوان یک هدیه تبلیغاتی به مشتری در قبال خرید و همچنین به صورت همزمان یک آگهی متحرک برای فروشگاه، شرکت یا سازمان شما استفاده کرد که اگر هر دو اصل طراحی گرافیکی و کیفیت در تولید ساک دستی تبلیغاتی شما رعایت شده باشد انتخاب آن به عنوان هدیه تبلیغاتی هم مشتری را خشنود می‌کند و هم اینکه آن را بارها و بارها استفاده خواهد کرد و هر بار استفاده از آن یک آگهی تبلیغاتی رایگان برای شما خواهد بود که در سطح گسترده استفاده میگردد.

ما در این مقاله سعی داریم مهمترین نکات فنی طراحی و چاپ در زمینه ساک دستی کاغذی را برای طراحان گرافیگ بیان کنیم تا تمامی طراحان با رعایت این نکات به نتیجه ی مطلوب در زمینه طراحی و چاپ ساک دستی کاغذی برسند.


راهنمای آماده سازی فایل طراحی برای چاپ  

1-بهتر است در طراحی تا جایی که امکان دارد از رنگ های نزدیک به هم استفاده شود که در هنگام چاپ تنظیم رنگ بهتر انجام شود.

2-این نکته را در نظر داشته باشید که وقتی در طراحی از تنپلات رنگی در کنار قسمت های وسیع سفید استفاده شود بدلیل نوع پاشش رنگ در دستگاه چاپ افست (برای تلاش در متعادل سازی سطوح رنگی و بدون رنگ) ممکن است در قسمت های تنپلات رنگی خطوطی سفید رنگ ایجاد شود. این نوع خطای چاپی در طرح های تکرنگ بیشتر دیده میشود.

3-در صورتی که در طراحی از رنگی خاص با کد رنگ غیر متعارف استفاده شده و با توجه به حساسیت سفارش دهنده به رنگ انتخابی، در صورت داشتن نمونه رنگ از نمونه کارهای چاپ شده ( ترجیحا بدون سلفون) در اختیار بخش چاپ قرار داده که زمان چاپ، چاپچی با استناد به آن بتواند نزدیک ترین رنگ به رنگ انتخابی شما را به چاپ برساند.

4- در انتخاب عکس برای طراحی خود دقت کنید که که تصاویر در تضاد با عرف و قانون جامعه انتخاب نشوند، زیرا در اینصورت از چاپ شدن کار شما طبق مقرارات جلوگیری میشود.

5- لازم است بدانید برای تهیه موارد چاپی محصولات بهداشتی یا خوراکی حتما درج مجوز بهداشت و کلمه ساخت ایران در طراحی الزامی است.

6- قبل از ارسال فایل نهایی با دقت متن ها را از نظر املایی چک کرده و سپس برای چاپ ارسال کنید.

7- در صورت استفاده از رنگ مشکی در طراحی، برای نوشته های ریز رنگ مشکی به صورت تک رنگ K:100 انتخاب شود و در صورت تنپلات بودن رنگ مشکی در قسمتی از کار کد C: 80 M:60 Y:30 K:100 استفاده شود.

 

راهنمای خروجی گرفتن فایل طراحی

1- طراح مربوطه باید نوشته های خود را طبق قالبی که از شرکت چاپی دریافت کرده است جانمایی کند.

2- در صورتی که جنس کار شما کاغذ کرافت هست ابتدا قالب را  Horizontal کرده و سپس جانمایی کنید . این  امر در جنسه ای دیگر از کاغذها مانند گلاسه ها صدق نمیکند و همان گونه که قالب را دریافت نموده اید جانمایی کنید.

3- در هنگام ذخیره کردن طرح، قالب کار را خاموش کرده و سپس فایل ذخیره شده را ارسال کنید.  

4- طرح خود را به فرمت Jpg(عکس) ،  mod : CMYK، Dpi:300 ارسال کنید.

5- فاصله نوشتار در طراحی باید به این صورت رعایت شود: فاصله از خط تا در بدنه حداقل 15 میل، در عطف حداقل 5 میل و کنار پانچ های دسته حداقل 5 میل  

6- در صورتی که از قسمت لب برگردان ساک دستی (پشت جای پانچ بندهای ساک دستی) برای قرار دادن طرح و متن استفاده میکنید توجه داشته باشید که این قسمت بعد از صحافی برعکس دیده می شود.

 

7- در قسمت لب چسب قالب طراحی (در قالب به صورت رنگ قرمز نشان داده شده است) بعد از خط نشان رنگ طراحی فقط تا 2میل ادامه پیدا کند و باقی قسمت لب چسب بدون رنگ بماند تا باعث ایجاد مشکل در چسباندن لبه های کار نشود.

8- در صورت استفاده از یووی موضعی (ساده، امباس و شنی) در طراحی، فایل طراحی شده را  به صورت یک فایل لایه باز که یک لایه طرح چاپی و یک لایه به عنوان قسمت موضعی مشخص شده است، ارسال کنید.

9- هنگام طراحی دقت داشته باشید که در قسمت های خط تا، لب چسب و پانچ لایه موضعی استفاده نشود و در صورتی قسمت های موضعی در این قسمت ها ادامه پیدا کرده است در قسمت هایی که خط تا وجود دارد حداقل 2 میل از فایل موضعی حذف شود، که هنگام دایکات کردن قسمت موضعی شده شکسته و یا از جای خود کنده نشود.

 

اهمیت کدهای رنگی

در طراحی علاوه بر نکات فنی چاپ، شاید به توان گفت مهم‌ترین بخش برای جلوگیری از نقص در کار و نارضایتی مشتری توجه به بکارگیری کدهای صحیح رنگی ست که مانع تغییر رنگ بین طراحی و چاپ نهایی خواهد شد.

نکته مهم اینست که بدانید اغلب رنگ‌های مناسب برای چاپ (تاکید میکنم اغلب رنگ‌ها) از ترکیب رنگ‌ درصدهایی از دو یا حداکثر ۳ رنگ اصلی از ۴ رنگ Cyan آبی، Magenta قرمز (صورتی)، Yellow زرد و Black مشکی به دست می‌آیند.

اگر در طرح به جای تهیه رنگ دلخواه با درصدهای سه رنگ، همان رنگ را با درصدهای ۴ رنگ ایجاد کنید، کار را با ریسک بالایی در حوزه عدم تطبیق رنگ با طرح مواجه خواهید کرد زیرا نمایشگر شما رنگ را با سیستم RGB نمایش می‌دهد و رنگی که در مانیتور می‌بینید حاصل ترکیب ۴ رنگ نیست هر چند با درصدهایی از ۴ رنگ درست شده باشد.

 

تفاوت نمایش رنگ در کاغذ گلاسه و کاغذ کرافت

برای تهیه ساک خریدهای تبلیغاتی معمولا از 2 نوع مقوای گلاسه و کرافت استفاده میشود که هرکدام ویژگی های خاصی در نوع استحکام و نمایش رنگ را دارند، که در ادامه به توضیحات بیشتر در این مقوله میپردازیم که قطعا دانستن این موارد برای طراحان بسیار مفید خواهد بود.

مقوای گلاسه به دلیل سطح صاف و صیقلی خود چاپ را به صورت شفاف و کاملاً یکنواخت نمایش می دهد و در چاپ افست بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. برای طراحی ساک خرید در چاپ افست محدودیت خاصی در ترکیب رنگ و نوع طرح وجود ندارد و با رعایت نکات فنی میتوان طرح دلخواه را به خوبی به چاپ رسانید.

قابل ذکر است که هرچه تراکم رنگی کار بالاتر باشد نیاز به گرماژ بالاتری از مقوای گلاسه داریم تا به نتیجه ی بهتری برسیم . مقوای های مصرفی برای ساک دستی در گرماژ های ۳۰۰،۲۵۰،۲۰۰،۱۷۰ قابل تهیه می باشد و بیشترین مصرف را مقوای ۱۷۰ گرم در این امر داراست .

کرافت نوعی کاغذ با رنگ قهوه ای و مات است که از خمیر چوب سولفاته تهیه می گردد . کاغذ کرافت در صنایع بسته بندی نیز بسیار استفاده می شود. کرافت از نظر مقاومت کاغذی مقاوم و قوی به حساب می آید؛ و قابلیت چاپ افست و سیلک را دارد که بیشتر در طراحی و چاپ ساک دستی ها از چاپ افست ۲ رنگ یا تک رنگ استفاده میشود. دلیل استقبال از کاغذ کرافت بین مشتریان علاوه بر استحکام این نوع کاغذ زیبایی و خاص بودن جنس و رنگ کاغذ کرافت نیز می باشد.

طراح گرافیک با اندکی خلاقیت و درنظر گرفتن رنگ زمینه کاغذ کرافت میتواند طرح های جذابی به مشتری ارائه دهد.

 
نظرات ارزشمند شما