صفحه اصلی
     خانه بلاگ
راهنمای طراحی هدایای تبلیغاتی 825  

نویسنده: نرگس خبازخوب

امروزه استفاده از هدایای تبلیغاتی یکی از پرکابردترین راه های تبلیغاتی برای توسعه کسب‌و‌کار، نقش بسیار مهمی در توسعه برند و تجارت ایفا می‌کند. این شیوه تبلیغاتی جذاب با ایجاد حسی خوب در مخاطب، برند شما را به شکلی هرچه خوشایندتر به مشتریان معرفی خواهد کرد.

در این مقاله با نمونه هدایای تبلیغاتی موجود در دنیای بزرگ تبلیغات بیشتر از قبل آشنا خواهید شد؛ از جمله:

 • ست های مدیریتی
 • کتب نفیس و تابلوهای نفیس
 • پاور بانک
 • فلش مموری
 • ابزرا آلات تبلیغاتی
 • جاکلیدی و جلد مدارک
 • ساعت تبلیغاتی و خودکار تبلیغاتی
 • جلد لوح تقدیر
 • پرچم تشریفات و پرچم رومیزی
 • بج سینه
 • پاکت دکمه دار
 • لیوان تبلیغاتی
 • آفتابگیر تبلیغاتی
 • کیف پاسپورتی و جیبی
 • کیف اداری تبلیغاتی
 • خوشبوکننده اتومبیل و...

 


با علم اینکه تبلیغات در هر نوعی هزینه بر می باشد این مسئله را  باید درنظر داشت که استفاده از هدایای تبلیغاتی هزینه کمتری نسبت به سایر روش های تبلیغاتی خواهد داشت و در عین حال با کمترین هزینه و ماندگاری بالا زمان بیشتری برای بازاریابی و برندینگ شما در اختیار دارد.

یک خودکار تبلیغاتی و یا یک ست مدیریتی به خوبی می‌تواند به دل مشتریان بنشیند. در واقع با دادن یک هدیه، خاطره‌ای خوش در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود و این حس خوب، باعث تضمین نسبی وفاداری مشتریان می‌شود. بنابراین هدایای تبلیغاتی باعث ایجاد حس وفاداری در مشتری می شوند.

 

انواع روش های چاپی برای هدایای تبلیغاتی

با توجه به جنس کالای تبلیغاتی می توان از گزینه های مختلفی برای چاپ عنوان برند شما استفاده کرد؛ مانند: چاپ تامپو (تکرنگ و دورنگ)، چاپ سیلک (تکرنگ و دورنگ) چاپ حرارتی سابلیمیشن، حک لیزر، داغکوب و طلاکوب؛ که در ادامه به توضیح هر کدام میپردازیم.

 • چاپ سیلک؛ برای کالاهای جلد دار مانند جلد مدارک و یا بعضی دفترچه های یادداشت و ... از چاپ سیلک استفاده می شود که در مقاله ای اختصاصی به نکات فنی و طراحی چاپ سیلک پرداخته ایم.
 • حک لیزر؛ برای کالاهای لاکی، چوبی، فلزی و یا چرم مانند خودکار فلزی، جاکلیدی چوبی، ابزارآلات تبلیغاتی، پاور بانک و فلش مموری، کیف های چرمی یکی از بهترین گزینه ها برای حک برند و جمله ی تبلیغاتی مورد نظر بروی هدایای شما استفاده از لیزر است. برای حک کردن لگو و نوشتار بروی هدایای تبلیغاتی با ظرافت و کیفیت مطلوب استفاده از لیزر یکی از بهترین گزینه هاست.
 • چاپ تامپو؛ از این چاپ که معمولا بصورت تکرنگ و 2رنگ انجام می شود، برای کالاهایی با سطوح گرد،خمیده و گود مناسب است. با توجه به قیمت پایینی که دارد برای چاپ با تیراژهای پایین گزینه ی بسیار مناسبی می باشد. این نوع چاپ برای کالاهایی مانند ظروف تبلیغاتی، خودکارهای لاکی، هدایای تبلیغاتی الکترونیکی و... کاربرد دارد.
 • داغکوب و فویل کوب؛ روش داغکوب و طلاکوب از دیگر روش های مرسوم و البته گران تر و ماندگار برای حک برند تبلیغاتی کارفرما بروی بعضی از هدایای تبلیغاتی با جنس چرم و یا جلدهای سخت می باشد.
 • چاپ حرارتی سابلیمیشن؛ این چاپ یکی از بهترین روش‌های چاپ بر روی اشیاء به حساب می‌آید. فرآیند چاپ سابلیمیشن بسیار ساده است، کافی است طرح دلخواه‌تان را پرینت بگیرید، بر روی محصول مورد نظر (مثل لیوان، ساعت و...) بچسبانید و با دستگاه حرارت دهید. طرح مورد نظر بر روی لیوان چاپ شده و آماده است. این طرح چاپی قابل شست و شو بوده و پاک نخواهد شد.

 

نکات ضروری آماده سازی فایل طراحی برای هدایای تبلیغاتی

برای آماده کردن فایل طراحی مناسب هدایای تبلیغاتی پیش تر باید با روش های مختلف چاپ آشنا شد.

 • برای آماده سازی هر فایل طراحی لازم است که سایز محدوده ی چاپی کالای مورد نظر را با دقت اندازه گیری کرد و طراحی را با فاصله ی حداقل 3 تا 5 میلیمتر یا بیشتر از اطراف انجام داد.
 • برای چاپ تامپو اندازه ی فونت ها نباید خیلی کوچک طراحی شود و نوع فونت بصورت Bold نباشد. از پرداختن به جزئیات در طراحی چاپ تامپو خودداری کنید.
 • برای آماده سازی فایل طراحی برای حک لیزر باید به نوع فونت انتخابی توجه کنید که خوانا و بدون جزئیات باشد تا بهترین نتیجه را چاپ لیزر دریافت کنید. فونت هایی مانند یکان، نازنین، ایران سنس و... مناسب می باشند.
 • برای کالایی مانند خودکار، فلش مموری، جاکلیدی و... که فضای محدودی برای طراحی تبلیغاتی دارند سعی کنید کلمات مهم و کلیدی کسب و کار مورد نظر را بکار ببرید و از بکار بردن کلمات اضافه خودداری کنید.
 • برای طراحی کلیشه ی داغکوب و طلاکوب از فونت های خوانا و بدون جزئیات استفا کنید. سعس کنید اندازه ی فونت ها بیشتر از 10 باشد و نوشته ها و تصاویر خیلی به هم نزدیک نباشد.

 

نکات مهم درباره خودکار تبلیغاتی

خودکار های تبلیغاتی با توجه به نوع و جنس بدنه در دسته های مختلفی تقسیم می شوند که شامل خودکار هایی با بدنه لاکی ، خودکار های فلزی و روان نویس ها و همچنین ست های خودکار و روان نویس های نفیس می باشد .

با توجه به جنس بدنه می توان از گزینه های مختلفی برای چاپ عنوان برند شما استفاده کرد مثلا روش چاپ تامپو برای خوددکار های لاکی و حک لیزر مناسب خودکارهای فلزی می باشد .

دقت داشته باشید که بخاطر فضای محدود تبلیغاتی بروی بدنه خودکار ها سعی کنید کلمات مهم و کلیدی کسب کار خودرا بروی خودکارها چاپ کنید و از زیادروی کردن و بکار بردن کلمات اضافه خودداری کنید .

 

نکات مهم درباره جلد لوح تقدیر  

علیرغم اینکه جلد لوح تقدیر یک هدیه تبلیغاتی به حساب نمی آید اما یک هدیه ارزشمند است که در چشم مخاطب ارزش بسیار بالایی دارد. لوح تقدیر چاپی، گواهی است جهت قدردانی و ارزش گذاری بر عملکرد فرد و یا سازمان که معمولا بر روی کاغذ گلاسه حاشیه دار چاپ شده و داخل یک جلد از جنس چرم، گالینگور یا پارچه مخمل قرار می گیرد و به عنوان یاد بود به فرد و یا سازمان مورد نظر می دهند. جلد لوح تقدیر را می توان در سایز های مختلفی تولید کرد اما رایج ترین سایزی که مورد استفاده قرار میگیرد، سایز A4 می باشد. جلد لوح تقدیر عموما به صورت دو لت و سه لت تولید و عرضه می شوند.

برای چاپ و حک کردن نام تجاری خود با توجه به جنس جلد لوح تقدیر میتوان از چاپ سیلک، چاپ تامپو، حک لیزر و یا داغکوب و طلاکوب (که در بالا توضیح داده شد) استفاده کرد.

 

نکات مهم درباره پرچم رومیزی و تشریفات

پرچم رومیزی و تشریفات علاوه بر استفاده در دفتر کار، گاهی برای اعلام یک رویداد مهم نیز مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید از پرچم ها چه در فضای بیرونی و چه در محل شرکت به صورت پرچم رومیزی و یا پرچم تشریفات استفاده کنید.

تمامی چاپ روی پرچم ها با استفاده از یک پروسه رنگ مستقیم به چاپ می رسند. یعنی اینکه رنگ در داخل پارچه رسوخ می کند. چاپ سابلیمیشن، چاپ سیلک و چاپ دیجیتال روش های چاپی برای انواع پرچم های رومیزی و تشریفات میباشد. در چاپ سابلیمیشن و چاپ دیجیتال محدودیتی برای انتخاب رنگ ها وجود ندارد، ولی برای چاپ سیلک پرچم ها باید به تمامی نکات چاپ سیلک عمل کرد.

 

نکات مهم درباره بج سینه

بج سینه یا نشان سینه هر شرکت به منزله ی هویت سازمانی و اداری آن مجموعه شناخته می شود. بج سینه ها ( نشان سینه) می توانند از فلز، پلاستیک، چرم، پارچه، لاستیک و غیره ساخته شوند که در اینجا به بج سینه با جنس فلز میپردازیم.

طراحی بج سینه معمولا در نرم افزار کرل نجام میشود و فایل خروجی برای طراحی بج سینه  باید بُرداری وCDR باشد. برای بج های سینه فلزی، فرایند آبکاری انجام میشود ومیتوان علاوه بر انتخاب رنگ طلایی، نقره ای و بژ برای زمینه ی فلزی بج سینه، از رنگ های مختلفی هم برای رنگ آمیزی بخش هایی از بج سینه استفاده کرد؛ که البته مستلزم هزینه ی مضاعف میباشد.  

 

نکات مهم درباره لیوان تبلیغاتی

لیوان سرامیکی یکی از پرکاربردترین ظروف تبلیغاتی میباشد که همواره مورد استقبال تمامی اقشار از مشتریان تا کارمندان یک مجموعه قرار میگیرد. روش چاپ مورد استفاده برای لیوان تبلیغاتی چاپ شابلیمیشن (حرارتی) میباشد که در بالا توضیحات لازم در این باره ارائه شده است.

 

نکات مهم درباره کیف های تبلیغاتی

کیف های لپ تاپ و جیبی تبلیغاتی در ابعاد و جنس های متنوع از جمله چرم، مخمل،برزنت و ... همواره پرطرفدارترین هدایا بشمار می آیند. با توجه به سایز و جنس بدنه کیف های تبلیغاتی از روش های چاپی مختلفی استفاده می شود بعنوان مثال برای کیف های مدیریتی و لپ تاپ میتوان از پلاک فلزی همراه با حک لیزر و یا داغکوب چرم استفاده کرد، و برای کیف های جیبی در ابعاد کوچک تر حک لیزر پیشنهاد مناسبی میباشد.  

دقت داشته باشید که بخاطر فضای محدود تبلیغاتی بروی بدنه کیف ها و پلاک های فلزی سعی کنید کلمات مهم و کلیدی کسب کار خودرا بروی آنها چاپ کنید و بکار بردن کلمات اضافه خودداری کنید .

 

نکات مهم درباره پاکت دکمه دار

پاکت های دکمه دار تبلیغاتی اغلب از جنس پارچه های سوزنی و یا پلاستیک میباشند. بهترین گزینه برای چاپ بر روی پاکت دکمه دار پارچه ای استفاده از چاپ سیلک میباشد. برای چاپ بر روی پاکت های دکمه دار از جنس پلاستیک از چاپ سیلک و فویل کوب میتوان استفاده کرد، که استفاده از کلیشه و فویل کوب از ماندگاری بالاتری نسبت به چاپ سیلک بروی پلاستیک را برخوردار است.

 

نکات مهم درباره ساعت تبلیغاتی

ساعت های دیواری تبلیغاتی در ابعاد متفاوت و از جنس های مختلف مانند: پلاستیک، فلز، چوب و یا ترکیبی از هر سه تهیه شده اند.صفحه ساعت تبلیغاتی دیواری بصورت کاملا سفید و بدون چاپ می باشد که به سلیقه مشتری طراحی می گردد و با روش چاپ دیجیتال به چاپ میرسد. در چاپ دیجیتال هیچ محدودیتی برای انتخاب رنگ ها وجود ندارد. برای ساعت هایی با جنس چوب و MDF معمولا از حک لیزر برای درج متن تبلیغاتی استفاده میشود.

 

نکات مهم درباره جلد مدارک

جلد مدارک ها معمولا از انواع چرم مصنوعی و طبیعی‌، ترمو و ... در رنگ ها و سایزهای مختلف تولید میشوند. و از همین روی از روش های مختلفی مانند فویل کوب، داغکوب و چاپ سیلک برای چاپ روی جلد مدارک میتوان استفاده کرد.  

 

نکات مهم درباره جاکارتی تبلیغاتی

جاکارتی وسیله‌ای بسیار کاربردی است که تمامی افراد برای نگهداری کارت های بانکی و دیگر کارت های هوشمند خود به آن نیاز دارند. جاکارتی ها معمولا از جنس چرم و فلز و یا ترکیبی از هر دو ساخته میشوند؛ که استفاده از لیزر برای درج متن تبلیغاتی بهترین گزینه برای این متریال میباشد.  

 

نکات مهم درباره جاکلیدی تبلیغاتی

جا کلیدی تبلیغاتی یکی از پرمصرف ترین هدایای تبلیغاتی می باشد که همیشه بدلیل نوع کاربرد و قیمت مناسب آن در بین هدایای تبلیغاتی مطرح بوده است. متناسب با نوع نگرش مدیران شرکت ها و سلیقه های متفاوت، اینگونه جا کلیدی ها به چند نوع فلزی، چرمی، چوبی، پلاستیکی و ترکیبی دسته بندی می شوند. بنابراین از روش های مختلفی مثل چاپ تامپو، داغکوب و حک لیزر برای درج لوگو و متن مورد نظر بر روی جاکلیدی تبلیغاتی میتوان استفاده کرد.

 

نکات مهم درباره ابزارآلات تبلیغاتی

جعبه هدیه ابزارآلات تبلیغاتی معمولا شامل ابزارهای اولیه و مورد نیاز مانند: پیچ گوشتی، انبردست، آچار، چکش، کاتر، متر و... می باشد.  

با توجه به جنس بدنه ابزارآلات تبلیغاتی از روش های چاپی مختلفی استفاده می شود؛ بعنوان مثال برای اینگونه ابزارهای تبلیغاتی که با جعبه های سخت عرضه می شوند، بهترین پیشنهاد استفاده از پلاک فلزی همراه با حک لیزر بروی جعبه هست؛ و در بعضی موارد بسته به متریال ابزارآلات میتوان از امکان حک لیزر مستقیم و یا چاپ تامپو بروی محصولات درون جعبه استفاده کرد.

 

نکات مهم درباره فلش مموری و پاوربانک تبلیغاتی

فلش مموری و پاوربانک تبلیغاتی از جمله هدایای تبلیغاتی دیجیتالی میباشند که امروزه بسیار پرکاربرد هستند. با توجه به جنس بدنه فلش مموری و پاوربانک تبلیغاتی از روش های چاپی مختلف استفاده می شود بعنوان مثال برای سطوح فلزی از چاپ لیزری (حک لیزر ) و در سطوح پلاستیکی از چاپ تامپو استفاده می شود.

دقت داشته باشید که بخاطر فضای محدود تبلیغاتی بروی بدنه این هدایای تبلیغاتی دیجیتالی سعی کنید کلمات مهم و کلیدی کسب کار خود را بروی آن ها چاپ کنید و از بکار بردن کلمات اضافه خودداری کنید.

 

نکات مهم درباره تابلو و کتب نفیس

هدایای نفیس تبلیغاتی از جمله پر طرفدار ترین هدایای تبلیغاتی بشمار می آید علت این موضوع مخاطب هدف این هدایاست که معمولا مدیران عالی رتبه سازمان ها و شرکت های بزرگ و یا پزشکان، وکلا و... می باشد. توجه داشته باشید که در چاپ هدایای تبلیغاتی نفیس باید بیش از حد دقت کرد، چاپ با ابعاد بزرگ نام برند شما بروی یک کتاب یا تابلو نفیس باعث می شود که مخاطب شما از آن استفاده نکند.

بهترین گزینه برای درج متن تبلیغاتی برای تابلو و کتب نفیس استفاده از حک لیزر و پلاک فلزی همراه با حک لیزر میباشد.

 

نکات مهم درباره ست مدیریتی

ست مدیریتی هم از جمله پر طرفدار ترین هدایای تبلیغاتی بشمار می آید علت این موضوع مخاطب هدف این هدایاست که معمولا مدیران عالی رتبه سازمان ها و شرکت های بزرگ و یا پزشکان، وکلا و... می باشد. توجه داشته باشید که در چاپ ست مدیریتی باید بیش از حد دقت کرد، چاپ با ابعاد بزرگ نام برند شما بروی یک ست مدیریتی باعث می شود که مخاطب شما از آن استفاده نکند.

دقت داشته باشید که بخاطر فضای محدود تبلیغاتی بروی بدنه بعضی از اقلام ست مدیریتی تبلیغاتی مانند خودکار، جاکارتی، فلش مموری و... سعی کنید کلمات مهم و کلیدی کسب کار خود را بروی آن ها چاپ کنید و از بکار بردن کلمات اضافه خودداری کنید.

 

نکات مهم درباره خوشبوکننده ماشین

خوشبو کننده ماشین (خوشبو کننده کارتی) در طرح و شکل های اختصاصی تولید می گردد .این خوشبو کننده ها به صورت دو طرفه ( قابلیت دو طرح متفاوت) و به شکل دلخواه می باشد  و خوشبوکننده کارتی ماشین مشابه کارت ویزیت با قالب اختصاصی میباشد. و محدویتی برای انتخاب رنگ و طرح وجود ندارد.

 

 

 
نظرات ارزشمند شما