menu

صفحه اصلی
     خانه بلاگ
راهنمای طراحی و چاپ کارتن 23  

نویسنده: نرگس خبازخوب

 

کارتن های مقوایی برای بسته بندی انواع و اقسام کالاهای مصرفی به کار می‌روند که از آن میان می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

1. مواد غذایی و آشامیدنی

2. کتب و لوازم اداری

3. لوازم الکترونیکی

4. پوشاک

5. ابزارها و مصالح ساختمانی

کسب و کارهای کوچک و بزرگ برای بسته بندی کردن محصولات خود اغلب از کارتن مقوایی استفاده میکنند. جعبه مقوایی سبک وزن، بادوام و ارزان قیمت هستند. می‌توان آن‌ها را در تیراژهای نسبتاً کم و به اندازه‌های دلخواه برش زد، اغلب آن‌ها قابل بازیافت هستند و همین مسائل باعث شده کارتن مقوایی در قرن بیست و یکم به یک ابزار بازاریابی قدرتمند تبدیل شود.


 

نکات ضروری طراحی و چاپ کارتن

چاپ کارتن به صورت تک رنگ، دورنگ و سه رنگ (چاپ فلکسو) و چهاررنگ (افست) لمینتی انجام میشود.

مشتریان می‌توانند روکش سلفون، روکش یووی، روکش ورنی، برجسته کاری و طلاکوبی را به‌عنوان خدمات تکمیلی پس از چاپ کارتن یا  جعبه استفاده کنند.

 • چاپ فلکسو: در تعریف کلی از چاپ فلکسو می توان گفت چاپ مستقیم بر روی کارتن است.چاپ فلکسو یک فرایند چاپ به وسیله یک صفحه انعطاف پذیر بنام کلیشه چاپ است که خود کلیشه از جنس ژلاتین بوده که عمل چاپ را انجام میدهد. چاپ فلکسو بصورت تکرنگ، دورنگ و سه رنگ انجام میشود.

نکات ضرروری برای آماده سازی فایل طراحی چاپ فلکسو کارتن:

 • فایل طراحی در برنامه کرل و با فرمت CDRانجام شود.
 • برای طراحی چاپ فلکسو کارتن از پرداختن به جزئیات بپرهیزید.
 • در صورتیکه طراحی بصورت دورنگ یا سه رنگ بود باید رنگ های مختلف در لایه های مجزا طراحی شده و در کنار هم قرار بگیرند و طرح را تکمیل کنند.

 

 • چاپ لمینتی: نوعی از چاپ است که با چسباندن یک کاغذ با چاپ افست منجر به محافظت بیشتر کالا در برابر ارزش و ضربه است. این کاغذ چاپ شده میتواند همراه با روکش سلفونی مات یا براق باشد. در چاپ لمینتی کارتون کیفیت چاپ حفظ میشود، و از اینرو چاپ لمینتی کارتن بسته بندی بسیار شیک و با کیفیت بوده و در روند پیشرفت در بازار بسیار موثر خواهد بود.

نکات ضرروری برای آماده سازی فایل طراحی چاپ لمینتی کارتن:

برای چاپ لمینتی کارتن تمام نکات فنی چاپ افست رعایت میشود؛ از جمله:

 • فرمت چاپی بصورت jpg  با رزولوشن R:300  مود رنگی M:CMYK باشد.
 • در چاپ افست محدودیتی برای انتخاب و ترکیب رنگ ها وجود ندارد ولی بدلیل کاربرد چاپ کارتن های لمینتی در صنعت بسته بندی بهتر است در انتخاب و اندازه فونت ها دقت شود بطوری که در فاصله ای حدود 1 الی 2 متر متن های اصلی روی کارتن قابل رویت باشند.
 • حاشیه امن: میزان حاشیه امن طراحی در چاپ کارتن لمینتی و دیگر محصولات چاپی بدلیل ضخامت مقوای کارتن و نوع صحافی کارتن لمینتی متفاوت میباشد. بنابراین در طراحی کارتن لمینتی فاصله متن ها، لوگو و تصاویر مهم را از اطراف با توجه به سایز کلی وجه مورد نظر کارتن و حداقل 2سانتیمتر از هر طرف درنظر بگیرید.

 

 • چاپ سیلک: یکی دیگر از روش های چاپی مورد استفاده در صنعت کارتن سازی، چاپ سیلک است. چاپ سیلک بدلیل کم هزینه بودن نسبت به دیگر روش های چاپ برای کسب و کارهای کوچک و چاپ کارتن در تیراژهای پایین استفاده میشود.

نکات ضرروری برای آماده سازی فایل طراحی چاپ سیلک کارتن:

 • فرمت فایل چاپ سیلک باید بصورت Tiff با رزولوشن R:600 و کد رنگی مشکی C:100 M:100 Y:100 K:100 باشد.
 • در طراحی چاپ سیلک کارتن های مقوایی از پرداختن به جزئیات بپرهیزید و از فونت های خوانا استفاده کنید.
 • حاشیه امن را از اطراف حداقل 2 سانتیمتر و یا بیشتر رعایت کنید، و لوگو و متن ها را نزدیک به خطوط برش و تا کارتن های مقوایی قرار ندهید.
 • سعی کنید متن های مهم، نام برند و لوگو را روی کارتن مقوایی با اندازه ی خیلی کوچک استفاده نکنید بطوری که از فاصله ی 2 الی 3 متر قابل رویت باشند.

 

 
نظرات ارزشمند شما