menu

صفحه اصلی
     خانه بلاگ
راهنمای طراحی و چاپ جعبه کاغذی 25  

نویسنده: نرگس خبازخوب

 • طراحی و تولید جعبه و بسته بندی به منظور محافظت و نگهداری از کالا و در عین حال تبلیغات و جذب مشتری صورت می‌گیرد؛ ارائه یک جعبه و بسته بندی استاندارد، زیبا و خلاقانه وظیفه یک طراح گرافیک است، استفاده از ترکیب بندی و رنگ بندی متناسب با موضوع برای طراحی جعبه کاغذی و استفاده از خدمات چاپی ویژه بصورت خلاقانه در طراحی و چاپ جعبه و بسته بندی در ماندگاری یک برند خاص در ذهن مخاطب کمک بسیار زیادی میکند. پس طراحی خلاقانه جعبه های کاغذی را نباید فراموش کرد و از این اصل برای بهبود بازار محصول استفاده کرد.


 

برای چاپ جعبه های کاغذی از چاپ افست استفاده میشود. چاپ افست بصورت تکرنگ، دورنگ و چهار رنگ بر روی کاغذهایی با گرماژ مختلف و جنس های متفاوت مانند: کاغذ تحریر، کاغذ گلاسه و کاغذ کرافت انجام میشود. در ادامه به نکات کلیدی در خصوص طراحی جعبه و بسته بندی و نکات فنی درباره چاپ افست می پردازیم.

نکات ضرروی آماده سازی طراحی جعبه

 • فایل خروجی طراحی جعبه برای چاپ افست باید با فرمت Jpgو رزولوشن R:300 و مد رنگی M:CMYK باشد.
 • متن ها و تصاویر مهم حداقل 15 میلیمتر یا بیشتر از حاشیه امن طراحی فاصله داشته باشند و سعی کنید عناصر اصلی طراحی را به لبه های کار نچسبانید.
 • دیده شدن نوشتار اصلی و لوگو تجاری روی جعبه های کاغذی از فاصله دور بسیار مهم است، پس در طراحی نام تجاری و برند محصول روی بسته بندی دقت لازم را به خرج دهید.
 • استفاده از تصاویر با کیفیت و مرتبط با موضوع محصول به زیبایی و جذابیت هر چه بیشتر جعبه کاغذی و بسته بندی شما کمک میکند.
 • در طراحی جعبه و بسته بندی دقت کنید که متن ها پس از صحافی جعبه کاغذی روی خطوط تا و برش قرار نگیرند.
 • ضروریست از پس از اتمام طراحی جعبه از طراحی خود چک پرینت گرفته و ماکت جعبه را بسازید تا از صحیح بودن قرارگیری نوشتار و تصاویر بر روی جعبه صحافی و بسته شده اطمینان پیدا کنید.
 • برای طراحی قالب جعبه کاغذی از نرم افزارهای بُرداری مانند کرلCorelDraw استفاده میشود. فایل طراحی جعبه کاغذی را با فرمت CDR خروجی بگیرید.
 • در طراحی قالب جعبه به محل قرارگیری خطوط تا و برش و لب چسب دقت کنید و برای سهولت کار قالب ساز هر کدام را با یک رنگ ویژه مشخص کنید. برای مثال خطوط تا با خط چین قرمز، خطوط برش با خط ممتد مشکی و قسمت های جای چسب را با خطوط هاشور آبی رنگ.

 

خدمات پس از چاپ جعبه کاغذی

برای زیباتر کردن محصولات چاپی مانند جعبه و بسته بندی کاغذی میتوان از خدمات پس از چاپ مانند طلاکوب، نقره کوب و انواع روکش های یووی استفاده کرد. در طراحی و چاپ جعبه ها میتوان از یک و یا چند نوع افکت طراحی همزمان استفاده کرد. استفاده از خدمات ویژه پس از چاپ علاوه بر بالا بردن هزینه تمام شده ی جعبه و بسته بندی به زیبایی و ماندگاری آن محصول نیز کمک بسزایی میکند.

 

 • روکش یووی UV

پوشش یووی یکی دیگر از خدمات پس از چاپ میباشد که میتوان از آن در طراحی خلاقانه جعبه بهره برد. پوشش  UVمعمولا به صورت یک لایه براق و برجسته بر روی سطح چاپی قرار می‌گیرد.یووی ها در حالت های مختلف وجود دارند؛ مانند: یووی ساده، یووی شنی، یووی اکلیلی و ... که از هرکدام میتوان متناسب با طراحی جعبه و بسته بندی برای پوشاندن سطح کامل وجه های جعبه و یا بصورت موضعی استفاده کرد و زیبایی یک محصول را چند برابر کرد.

 

 • فویل کوب/ طلاکوب

طلاکوب یکی از مهم‌ترین و زیباترین خدمات چاپی برای جعبه و بسته بندی محصولات مختلف می‌باشد که در زیبایی و کیفیت هرگونه محصول چاپی نقش فوق‌العاده‌ای را ایفا می‌کند. چاپ فویل کوب با داشتن تنوع رنگی بسیار بالا مانند: نقره ایف طلایی، بژ، مشکی، آبی، قرمز و... تاثیر بسیاری در زیبایی جعبه و بسته بندی هر محصولی را دارد. 

از افکت فویل کوب میتوان برای درج لوگو و نام محصول بر روی جعبه و بسته بندی استفاده کرد و یا بصورت خلاقانه در ایجاد پترن و نقوش تکمیلی طراحی جعبه و بسته بندی از آن بهره برد که این مورد به مهارت و خلاقیت گرافیست بستگی دارد.
نظرات ارزشمند شما