menu

صفحه اصلی
     خانه بلاگ
راهنمای طراحی و چاپ انواع پاکت 12  

نویسنده: نرگس خبازخوب

پاکت یکی از اقلام اوراق اداری می باشد که کاربرد بسیار زیادی در مشاغل مختلف دارد. از پاکت ها برای حفظ و نگهداری بعضی از اسناد ، ارائه دادن فاکتور فروش به مشتری و همچنین نامه نگاری اداری بین مشاغل مختلف استفاده میشود . پس زیبایی و استاندار بودن پاکت های اداری در ماندگاری نام تجاری هر برند بسیار موثر میباشد. پرکاربردترین نوع و سایز پاکت های چاپی عبارتند از: پاکت اداری، پاکت ملخی، پاکت A4,A5 ، پاکت B4,B5، پاکت مناقصه و ...


پاکت ها در تیراژ بالا اغلب به روش چاپ افست چاپ میشوند. چاپ افست بصورت تکرنگ، دورنگ و چهار رنگ بر روی کاغذهایی با گرماژ مختلف و جنس های متفاوت مانند: کاغذ تحریر، کاغذ گلاسه و کاغذ کرافت انجام میشود. در ادامه به نکات کلیدی در خصوص طراحی پاکت و نکات فنی درباره چاپ افست می پردازیم.

نکات ضرروی آماده سازی فایل طراحی پاکت

 • فایل خروجی طراحی پاکت برای چاپ افست باید با فرمت Jpgو رزولوشن R:300 و مد رنگی M:CMYK باشد.
 • متن ها و تصاویر مهم حداقل 5 میلیمتر یا بیشتر از حاشیه امن طراحی فاصله داشته باشند و سعی کنید عناصر اصلی طراحی را به لبه های کار و خطوط تا نچسبانید.
 • در طراحی پاکت دقت کنید که متن ها پس از صحافی روی خطوط تا و لب چسب ها قرار نگیرند.
 • ضروریست پس از اتمام طراحی پاکت از طراحی خود چک پرینت تهیه کرده و ماکت پاکت را بسازید تا از صحیح بودن قرارگیری نوشتار و تصاویر بر روی هر وجه پاکت پس از صحافی اطمینان پیدا کنید.
 • برای طراحی قالب اختصاصی پاکت از نرم افزارهای بُرداری مانند کرلCorelDraw استفاده میشود. فایل طراحی قالب بروشور را با فرمت CDR خروجی بگیرید.
 • در طراحی قالب پاکت اختصاصی به محل قرارگیری خطوط تا و برش و لب چسب دقت کنید و برای سهولت کار قالب ساز هر کدام را با یک رنگ ویژه مشخص کنید. برای مثال خطوط تا با خط چین قرمز، خطوط برش با خط ممتد مشکی و قسمت های جای چسب را با خطوط هاشور آبی رنگ.
 • در طراحی پاکت بنا به درخواست مشتری محلی برای نوشتن آدرس گیرنده پشت پاکت درنظر بگیرید.
 • در صورتیکه چاپ پاکت روی کاغذ گلاسه و بدون روکش سلفونی انجام میشود از بکار بردن سطوح رنگی بصورت تنپلات خودداری کنید؛ زیرا باعث پخش شدن جوهر چاپی روی سطح سفید کاغذ میشود.
 • سعی کنید در قسمت لب چسب های پاکت رنگ قرار ندهید؛ اینکار فرایند صحافی را دچار مشکل خواهد کرد.

 

خدمات پس از چاپ پاکت

برای هرچه زیباتر کردن محصولات چاپی مانند پاکت میتوان از خدمات پس از چاپ مانند طلاکوب، نقره کوب و انواع روکش های یووی استفاده کرد. در طراحی و چاپ پاکت ها میتوان از یک و یا چند نوع افکت طراحی، متناسب با موضوع سفارش، همزمان استفاده کرد. استفاده صحیح از خدمات پس از چاپ به زیبایی پاکت اداری شما کمک بسزایی میکند و تصویر ماندگاری از برند تجاری شما در نظر مخاطب ایجاد میکند.

 • روکش یووی UV

پوشش یووی یکی دیگر از خدمات پس از چاپ میباشد که میتوان از آن در طراحی خلاقانه پاکت ها بهره برد. پوشش  UVمعمولا به صورت یک لایه براق و برجسته بر روی سطح چاپی قرار می‌گیرد.یووی ها در حالت های مختلف وجود دارند؛ مانند: یووی ساده، یووی شنی، یووی اکلیلی و ... که از هرکدام میتوان متناسب با طراحی پاکت برای پوشاندن سطح کامل وجه های مختلف پاکت و یا بصورت موضعی استفاده کرد و زیبایی پاکت ها را چند برابر کرد.

 

 • فویل کوب/ طلاکوب

طلاکوب یکی از مهم‌ترین و زیباترین خدمات چاپی برای پاکت های مختلف می‌باشد که در زیبایی و کیفیت هرگونه محصول چاپی نقش فوق‌العاده‌ای را ایفا می‌کند. چاپ فویل کوب با داشتن تنوع رنگی بسیار بالا مانند: نقره ای، طلایی، بژ، مشکی، آبی، قرمز و... تاثیر بسیاری در زیبایی انواع پاکت ها را دارد. 

از افکت فویل کوب میتوان برای درج لوگو و نام برند بر روی پاکت استفاده کرد و یا بصورت خلاقانه در ایجاد پترن و نقوش تکمیلی طراحی پاکت از آن بهره برد که این مورد به مهارت و خلاقیت گرافیست بستگی دارد.
نظرات ارزشمند شما