صفحه اصلی
     خانه بلاگ
راهنمای طراحی و چاپ کاتالوگ 61  

نویسنده:

کاتالوگ به دفترچه یا کتابچه کاملی گفته می شود که به معرفی شرکت یا سازمان یا کارخانه ای که محصولی یا خدماتی را به مشتریان خود ارائه میدهد، می پردازد. کاتالوگ ها برای ایجاد رابطه بین تولید کننده و مشتری تولید می شود.  کاتالوگ های چاپی معولا در سایزهایی استاندار طراحی و چاپ میشوند بطوری که کمترین هدر رفت از کاغذ چاپی را داشته باشند. سایزها و فرم های متداول کاتالوگ ها عبارتند از: کاتالوگ A4افقی (لنداسکیپ)، کاتالوگ A4 عمودی، کاتالوگ خشتی، کاتالوگ A5,B5,B4 و...


چاپ کاتالوگ ها اغلب به روش چاپ افست می باشد. چاپ افست بصورت تکرنگ، دورنگ و چهار رنگ بر روی کاغذهایی با گرماژ مختلف و جنس های متفاوت مانند: کاغذ تحریر، کاغذ گلاسه و کاغذ کرافت انجام میشود. در ادامه به نکات کلیدی در خصوص طراحی کاتالوگ و نکات فنی درباره چاپ افست می پردازیم.

 

نکات ضرروی آماده سازی فایل طراحی کاتالوگ

  • فایل خروجی طراحی کاتالوگ برای چاپ افست باید با فرمت Jpgو رزولوشن R:300 و مد رنگی M:CMYK باشد.
  • متن ها و تصاویر مهم حداقل 15 میلیمتر یا بیشتر از حاشیه امن طراحی فاصله داشته باشند و سعی کنید عناصر اصلی طراحی را به لبه های کار و خطوط تا نچسبانید.
  • استفاده از تصاویر با کیفیت و مرتبط با موضوع محصول به زیبایی و جذابیت هر چه بیشتر کاتالوگ شما کمک میکند.
  • برای نوشته های کوچک تر از فونت 10 که معمولا برای متن های طولانی و توضیحات محصول بکار می روند از رنگ مشکی K:100 استفاده کنید و متن های درشت تر که به رنگ مشکی هستند را با کد رنگ C:80 M:60 Y:30 K:100  بکار ببرید.
  • ضروریست پس از اتمام طراحی کاتالوگ از طراحی خود چک پرینت تهیه کرده و ماکت کاتالوگ را بسازید تا از صحیح بودن ترتیب قرارگیری صفحات کاتالوگ اطمینان پیدا کنید.

 

خدمات پس از چاپ کاتالوگ

برای هرچه زیباتر کردن محصولات چاپی مانند کاتالوگ که معمولا ماندگاری نسبتا طولاتی نزد افراد دارد، میتوان از خدمات پس از چاپ مانند طلاکوب، نقره کوب و انواع روکش های یووی استفاده کرد. در طراحی و چاپ کاتالوگ ها میتوان از یک و یا چند نوع افکت طراحی، متناسب با موضوع و ماهیت کاتالوگ، همزمان استفاده کرد. استفاده صحیح از خدمات پس از چاپ به زیبایی و کارایی کاتالوگ شما کمک بسزایی میکند و باعث جذب هرچه بیشتر نگاه مخاطب به محصول و خدمات شما میشود.

 

  • روکش یووی UV

پوشش یووی یکی دیگر از خدمات پس از چاپ میباشد که میتوان از آن در طراحی خلاقانه کاتالوگ بهره برد. پوشش  UVمعمولا به صورت یک لایه براق و برجسته بر روی سطح چاپی قرار می‌گیرد.یووی ها در حالت های مختلف وجود دارند؛ مانند: یووی ساده، یووی شنی، یووی اکلیلی و ... که از هرکدام میتوان متناسب با طراحی کاتالوگ برای پوشاندن سطح کامل جلد یا صفحات داخلی و یا بصورت موضعی در بعضی از بخش های جلد و صفحات استفاده کرد و زیبایی یک کاتالوگ تبلیغاتی را چند برابر کرد.

 

  • فویل کوب/ طلاکوب

طلاکوب یکی از مهم‌ترین و زیباترین خدمات چاپی برای کاتالوگ های مختلف می‌باشد که در زیبایی و کیفیت هرگونه محصول چاپی نقش فوق‌العاده‌ای را ایفا می‌کند. چاپ فویل کوب با داشتن تنوع رنگی بسیار بالا مانند: نقره ای، طلایی، بژ، مشکی، آبی، قرمز و... تاثیر بسیاری در زیبایی کاتالوگ چاپی هر محصول را دارد. 

از افکت فویل کوب میتوان برای درج لوگو و نام محصول بر روی جلد کاتالوگ استفاده کرد و یا بصورت خلاقانه در ایجاد پترن و نقوش تکمیلی طراحی بروشور از آن بهره برد که این مورد به مهارت و خلاقیت گرافیست بستگی دارد.

 

 
نظرات ارزشمند شما