menu

صفحه اصلی
     خانه بلاگ
راهنمای طراحی و چاپ سربرگ 14  

نویسنده: نرگس خبازخوب

مدت زمان مطالعه: 5دقیقه

سربرگ یکی از اقلام مهم و کاربردی از ست اوراق اداری می باشد و به کاغذی آرم دار معمولا در سایزهای A4  و A5گفته میشود که برای مکاتبات رسمی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا آرم یا لوگو ، تاریخ ، شماره، پیوست و اطلاعات تماس مثل آدرس، تلفن، فکس، سایت و … در طراحی سربرگ استفاده می شود.  همچنین برگه یادداشت هایA5,A6  نیز زیر مجموعه ی سربرگ های اداری قرار میگیرند.


چاپ سربرگ اغلب به روش چاپ افست می باشد. چاپ افست بصورت تکرنگ، دورنگ و چهار رنگ بر روی کاغذهایی با گرماژ مختلف و جنس های متفاوت مانند: کاغذ تحریر، کاغذ گلاسه و کاغذ کرافت و ... انجام میشود؛ که بهترین جنس برای سربرگ کاغذ تحریر می باشد. در ادامه به نکات کلیدی در خصوص طراحی سربرگ و نکات فنی درباره چاپ افست می پردازیم.

نکات ضرروی آماده سازی فایل طراحی سربرگ

  • فایل خروجی طراحی سربرگ برای چاپ افست باید با فرمت Jpgو رزولوشن R:300 و مد رنگی M:CMYK باشد.
  • متن ها و تصاویر مهم حداقل 5 میلیمتر یا بیشتر از اطراف کار فاصله داشته باشند و سعی کنید عناصر اصلی طراحی را به لبه های کار و خطوط تا نچسبانید.
  • در صورتیکه سربرگ پس از چاپ صحافی لب چسب میشود باید فاصله ی متن ها تا لبه ی بالایی سربرگ حداقل 15 میلیمتر باشد..
  • برای نوشته های کوچک تر از فونت 10 که معمولا برای متن های زیرنویس و تکملی و درج آدرس و شماره تماس ها بکار می روند از رنگ مشکی K:100 استفاده کنید و متن های بزرگ تر که به رنگ مشکی هستند را با کد رنگ C:80 M:60 Y:30 K:100  بکار ببرید.
  • ضروریست پس از اتمام طراحی سربرگ از طراحی خود چک پرینت تهیه کرده تا از مناسب بودن سایز متن ها، بخصوص قسمت پل های ارتباطی و تاریخ، پیوست و شماره اطمینان حاصل کنید.
  • درصورتیکه که سفارش سربرگ شما بصورت دورو میباشد در انتخاب گرماژ کاغذ سربرگ دقت کنید و اگر از رنگ بصورت تنپلات پست سربرگ استفاده میکنید، کاغذ با گرماژ بالا را انتخاب کنید که سربرگ دچار خطای چاپی و پس دادن رنگ به روی اول سربرگ نشود.

 

خدمات پس از چاپ سربرگ

 

  • فویل کوب/ طلاکوب

طلاکوب یکی از خاص ترین و زیباترین خدمات چاپی برای سربرگ های مختلف می‌باشد که در زیبایی و کیفیت هرگونه محصول چاپی نقش فوق‌العاده‌ای را ایفا می‌کند. چاپ فویل کوب با داشتن تنوع رنگی بسیار بالا مانند: نقره ای، طلایی، بژ، مشکی، آبی، قرمز و... تاثیر بسیاری در زیبایی هر سربرگ اداری را دارد.  

از افکت فویل کوب میتوان برای درج لوگو و نام تجاری روی سربرگ استفاده کرد و یا بصورت خلاقانه در ایجاد پترن و نقوش تکمیلی طراحی سربرگ از آن بهره برد که این مورد به مهارت و خلاقیت گرافیست بستگی دارد.

بدلیل هزینه ی نسبت بالایی که طلاکوب به کار اضافه میکند، در موارد معدودی مشاغل از این خدمات برای سربرگ و ست اداری خود استفاده میکنند. مشاغلی مانند: شرکت های بازرگانی، گالری های طلا و جواهر و...

 

  • قالب اختصاصی

همانطور که گفته شد طراحی خلاقانه باعث میشود که محصول چاپی شما هرچه بیشتر مورد استقبال مخاطبین قرار گیرد. این اصل برای طراحی سربرگ اداری نیز صدق میکند. با استفاده از یک قالب و فرمت ظریف و خاص میتوان به سربرگ ها با ابعاد مختلف زیبایی دو چندان اضافه کرد.

 
نظرات ارزشمند شما