صفحه اصلی
     خانه بلاگ
راهنمای طراحی و چاپ سالنامه 272  

نویسنده: نرگس خبازخوب

مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

سالنامه و سررسید به صورت یک دفتر با قطع های مختلف است که از پرطرفدارترین و محبوب ترین هدایای تبلیغاتی بشمار می رود. با گسترش تکنولوژی و رسانه های دیجیتال، سالنامه یا سررسید همچنان جز پرکاربردترین محصولات چاپی می باشد که اغلب مورد استفاده مدیران، کارمندان و افراد عادی نیز برای یادداشت ها و برنامه ریزی روزانه قرار میگیرد. بنابراین به همان میزان که طراحی سالنامه مهم است، نوع چاپ سالنامه نیز در جذابیت و ماندگاری آن، مهم و سرنوشت ساز است.

سالنامه ها معمولا به دو صورت عمومی و اختصاصی تهیه و تولید میشوند؛

برای اینکه سفارش سررسید اختصاصی شود روش های مختلفی وجود دارد؛ از جمله:

درج آرم و لوگو بروی جلد، آستر بدرقه، پلاک و... با روش های چاپی مختلف مانند: طلاکوب،لیزر،چاپ سیلک و...

طراحی اختصاصی جلد سلفونی و لت های داخلی سالنامه باتوجه به اطلاعات تجاری مشتری

طراحی اختصاصی صفحات روزشمار داخلی سالنامه و...


همانطور که در بالا گفته شد سالنامه ها به دو بخش عمومی و اختصاصی تقسیم میشوند؛

سالنامه های عمومی آن دسته از سالنامه هایی هستند که سالانه بصورت انبوه به چاپ میرسند و با قیمتی مقرون به صرفه نسبت به سالنامه های اختصاصی توسط فروشندگان محصولات فرهنگی به دست مشتریان میرسد.

سالنامه و سررسید همواره جز بهترین انتخاب ها برای یک هدیه تبلیغاتی بوده است و بدلیل استفاده ی روزانه و طولانی مدت، یک هدیه و تبلیغ ماندگار و موثر محسوب میشود. برای استفاده از سالنامه های عمومی  بعنوان هدیه تبلیغاتی و اختصاصی کردن آنها با استفاده از درج برند و نام کسب و کار خود میتوان از روش های زیر استفاده کرد:

 • داغکوب؛

این فرایند بوسیله ی یک کلیشه ی فلزی و انتقال حرارت به سطح مورد نظر صورت میگیرد. با این روش میتوان نام تجاری و توضیحات تکمیلی مانند آدرس سایت اینترنتی، شماره تماس و... را روی جلد چرمی سالنامه ها حک کرد.

 • طلاکوب؛

چاپ طلاکوب یا چاپ داغی هم مانند داغکوب با استفاده از کلیشه ی فلزی و حرارت انجام میشود و اینبار طرح با ورق های طلایی، نقره ای، مشکی، آبی و... به سطح مورد نظر انتقال پیدا میکند. این روش یکی از زیباترین و پرکاربردترین روش های چاپی مورد استفاده در هدایای تبلیغاتی بشمار میرود؛ که البته هزینه ی بالاتری نسبت به سایر روش های چاپی دارد.

 • حک لیزر؛

حک برند تجاری بوسیله ی لیزر بروی هدایای تبلیغاتی از جمله بر روی جلد سالنامه ها، بدلیل داشتن ظرافت و دقت، یکی از پرطرفدارترین روش های چاپی محصولات تبلیغاتی بشمار میرود. در این روش میتوان لوگو و دیگر توضیحات را با ظرافت و سرعت هرچه بیشتر بر روی جلد سالنامه با جنس های مختلف درج کرد و از ماندگاری آن لذت برد.

 • پلاک فلزی؛

یکی از روش های درج لوگو و نام تجاری بروی جلد سالنامه ها استفاده از پلاک های فلزی و استفاده از حک لیزر بروی آنها میباشد. استفاده از پلاک فلزی برای جلد سالنامه یکی از شکیل ترین روش های تبلیغاتی کردن محصول میباشد که با داشتن ظرافت لازم به زیبایی هدیه تبلیغاتی شما میافزاید.

 • چاپ سیلک؛

برای درج لوگو و دیگر جملات تبلیغاتی برروی جلد سالنامه میتوان از چاپ سیلک با رنگهای متنوع استفاده کرد. چاپ سیلک تقریبا قابلیت چاپ بروی تمام جلدها با جنس های مختلف را دارد. ماندگاری این چاپ نسبت به دیگر روش های چاپی کمتر بوده و هزینه ی پایین تری هم دارد.

 

برای طراحی سالنامه های اختصاصی میتوان طراحی بخش های مختلف سالنامه را، از جمله: جلد سالنامه، صفحات بدرقه، صفحات روزشمار، صفحات لت داخلی و… را بطور اختصاصی انجام داد، که در ادامه به توضیحات هر کدام میپردازیم؛

 • لت های اختصاصی

لت به صفحات رنگی گفته میشود که در اول و گاهی آخر سالنامه بعد از صفحه بدرقه قرار میگیرند و مانند بروشور حاوی مطالب و توضیحاتی در رابطه با شرکت یا دیگر کسب و کار سفارش دهنده ی سالنامه میباشد. لت ها در جنس های مختلف مانند: کاغذ گلاسه،کاغذ تحریر، کاغذ کرمی و... و گرماژ مختلف به چاپ میرسند. اغلب لت های سالنامه چهار رنگ و گاهی دو رنگ و تکرنگ چاپ میشوند.

تعداد لت ها معمولا4،8،16 و 32 صفحه میباشد، که این تعداد میتواند ابتدا یا انتهای صفحات سالنامه قرار گیرد و یا در ابتدا و انتهای سالنامه تقسیم شود.

 

 • صفحات داخلی

یکی دیگر از قسمت های سالنامه که میتوان آن را بصورت اختصاصی طراحی و چاپ کرد، صفحات روز شمار سالنامه میباشد، که معمولا بصورت تکرنگ طراحی و چاپ میشوند. البته در بعضی موارد از چاپ دورنگ و چهار رنگ نیز استفاده میشود. جنس کاغذ صفحات روزشمار معمولا از تحریر با گرماژ پایین و یا کاغذ کرمی میباشد.

 

 • بدرقه اختصاصی

بدرقه به صفحه ی کاغذی میگویند که جلد را به صفحات داخلی متصل میکند و در ابتدا و انتهای سالنامه قرار میگیرد. بدرقه میتواند حاوی اطلاعات ارتباطی و تبلیغاتی سفارش دهنده باشد و یا با درج لوگو و طراحی گرافیکی به زیبایی سالنامه کمک بسزایی کند. صفحات بدرقه در جنس های مختلف مانند: کاغذ گلاسه،کاغذ تحریر، کاغذ کرمی و... و گرماژ مختلف به چاپ میرسند. صفحات بدرقه سالنامه را میتوان چهاررنگ، دو رنگ و یا تکرنگ به چاپ رساند.

 

 • جلد اختصاصی

داشتن جلد اختصاصی برای سالنامه یکی از بهترین گزینه ها برای ماندگاری طولانی مدت نام یک برند در یاد مخاطب میباشد. در طراحی جلد سالنامه علاوه بر استفاده از نام تجاری میتوان با استفاده از المان های گرافیکی مناسب یک طرح منحصر به فرد، زیبا و ماندگار را خلق کرد بطوریکه در طول سال که از سالنامه استفاده میشوند مخاطب با دیدن نام تجاری شما همراه با یک طراحی جذاب همواره حس خوشایندی را دریافت کند.

سالنامه ها معمولا در چند قطع استاندارد به چاپ میرسند مانند: قطع رقعی(14×21)، قطع وزیری(5/23×5/16)، قطه پالتویی(10×19)، قطع خشتی(20×20) و...

جلدهای اختصاصی سالنامه معمولا برروی کاغذ گلاسه 135گرم به چاپ میرسند و از یک نوع روکش سلفونی برای پوشش آن استفاده میشود مانند سلفون براق، مات یا مخمل و...

برای هرچه زیباترکردن جلد سالنامه میتوان از خدمات پس از چاپ مانند فویل کوب، یووی موضعی و... نیز استفاده کرد، که در ادامه به توضیحات آنها میپردازیم؛

 

خدمات پس از چاپ جلد سالنامه

 

 • روکش یووی UV

پوشش یووی یکی از خدمات پس از چاپ میباشد که میتوان از آن در طراحی خلاقانه جلد سالنامه بهره برد. پوشش  UVمعمولا به صورت یک لایه براق و برجسته بر روی سطح چاپی قرار می‌گیرد. یووی ها در حالت های مختلف وجود دارند؛ مانند: یووی ساده، یووی شنی، یووی اکلیلی و ... که از هرکدام میتوان متناسب با طراحی برای پوشاندن سطح کامل جلد سالنامه و یا بصورت موضعی استفاده کرد و زیبایی جلدها را چند برابر کرد.

 

 • فویل کوب/ طلاکوب

طلاکوب یکی از مهم‌ترین و زیباترین خدمات چاپی برای جلدهای سالنامه می‌باشد که در زیبایی و کیفیت هرگونه محصول چاپی نقش فوق‌العاده‌ای را ایفا می‌کند. چاپ فویل کوب با داشتن تنوع رنگی بسیار بالا مانند: نقره ای، طلایی، بژ، مشکی، آبی، قرمز و... تاثیر بسیاری در زیبایی جلد سالنامه ها را دارد.  

از افکت فویل کوب میتوان برای درج لوگو و نام برند بر روی جلد استفاده کرد و یا بصورت خلاقانه در ایجاد پترن و نقوش تکمیلی طراحی جلد سالنامه از آن بهره برد که این مورد به مهارت و خلاقیت گرافیست بستگی دارد.

 

برای طراحی تمامی بخش های سالنامه از جمله:جلد سالنامه،صفحات روزشمار، صفحات بدرقه سالنامه و صفحات لت داخلی باید به تمامی نکات طراحی و چاپ افست دقت کرد؛

 

نکات ضرروی آماده سازی فایل طراحی بخش های مختلف سالنامه

 

 • فایل خروجی طراحی تمام بخش های سالنامه باید با فرمت Jpgو رزولوشن R:300 و مد رنگی M:CMYK برای چاپ افست باشد.
 • متن ها و تصاویر مهم حداقل 10 میلیمتر یا بیشتر از حاشیه طراحی فاصله داشته باشند و سعی کنید عناصر اصلی طراحی را به لبه های کار و خطوط تا نچسبانید.
 • برای نوشته های کوچک تر از فونت 10 که معمولا برای توضیحات تکمیلی و یا اطلاعات تماس بکار می روند از رنگ مشکی K:100 استفاده کنید و متن های درشت تر که به رنگ مشکی هستند را با کد رنگ C:80 M:60 Y:30 K:100  بکار ببرید.
 • ضروریست پس از اتمام طراحی سالنامه از طراحی خود چک پرینت تهیه کرده و ماکت جلد سررسید و صفحات داخلی را بسازید تا از صحیح بودن ترتیب قرارگیری صفحات و ترکیب بندی متن و نوشتار اطمینان پیدا کنید.
 • برای سالنامه های با سایز رقعی و یا وزیری که صحافی دوختی میشوند، در طراحی صفحات داخلی، فاصله ی طرح تا قسمت عطف 13 میلیمتر و از اطراف 18 میلیمتر رعایت شود.
 • برای سالنامه هایی که صحافی سیمی و فنری میشوند، در طراحی صفحات داخلی، فاصله ی طرح تا قسمت فنر حداقل 20 میلیمتر و از اطراف 18 میلیمتر رعایت شود.
 • برای طراحی جلد سالنامه ها در هر سایز و فرمت، از قالب طراحی شده شرکت یا چاپخانه مورد نظر استفاده کنید. و از خطوط راهنما با دقت تمام تبعیت کنید.

 
نظرات ارزشمند شما